Szybki i bezpieczny nawóz organiczny.

heading_title

Szybki i bezpieczny nawóz organiczny: czy kompost potrzebuje nawozów biologicznych?

Kliknij, aby odsłuchać artykuł w 5 minut:

Zaszczepienie przyspiesza dojrzewanie kompostu i pomaga wzbogacić glebę w składniki odżywcze

Trudno przecenić wpływ stosowania nawozów organicznych na pola - zarówno w zakresie zwiększenia plonów, jak i utrzymania żyzności gleby. Kompost ma wiele niezwykłych zalet w porównaniu z nawożeniem zwykłym obornikiem. 

Kompostowanie to rozkład materii organicznej przez mikroorganizmy, w wyniku którego powstaje zhumifikowane podłoże. Jest wzbogacony pożyteczną mikroflorą, azotem, potasem, fosforem i pierwiastkami śladowymi. Poza tym jego zawartość jest znacznie wyższa niż w konwencjonalnych nawozach organicznych. Korzyści z zastosowania kompostu na polach są oczywiste i potwierdzone wieloletnią praktyką. 

Produkty poprawiają właściwości biologiczne, chemiczne i fizyczne gleby, zmniejszają jej mineralizację i wzbogacają materię organiczną.




Technologia jest ważna

Produkcja kompostu wysokiej jakości jest możliwa tylko przy ścisłym przestrzeganiu technologii. Głównymi składnikami w określonych proporcjach są obornik bydlęcy, świński i kurzy, a także odpady z rzeźni i słoma zbożowa lub inny składnik węglowy, taki jak trociny i opadłe liście. Ważne jest, aby wszystkie te wybrane składniki zwilżyć i wymieszać. Kompost należy układać w pryzmy o szerokości 2,5 m i wysokości 1,5 m. Należy stale kontrolować temperaturę pryzmy na różnych etapach kompostowania i rejestrować wskaźniki, aby mieć pewność, że proces zostanie przeprowadzony prawidłowo. Aby utrzymać odpowiednią temperaturę w pojemniku należy regularnie mieszać jego składniki, gdyż pozwala to na nasycenie zawartości pojemnika tlenem i aktywną pracę dla mikroorganizmów.

Wartościowy kompost powinien być:

  • bogaty w składniki odżywcze,
  • jednorodny, strukturalny, kruchy
  • wystarczająco nawilżona (zawiera 40-60% wilgoci)
  • bezpieczny – zbilansowana mikroflora, wolna od patogenów, szkodników i nasion chwastów


Takich właściwości nie można uzyskać w przypadku naruszenia technologii kompostowania. Szybkie kompostowanie prowadzi do skażenia pola nasionami niepożądanej roślinności i zachwiania równowagi mikroflory organizmami chorobotwórczymi. Ponadto powstaje z naruszeniem reżimu temperaturowo-czasowego i zawiera minimum składników odżywczych z powodu niepełnych procesów rozkładu. Jeżeli technologia nie zostanie wykonana prawidłowo, kompost będzie nadmiernie nawilżony, co spowoduje zwiększenie jego wagi, co doprowadzi do wzrostu kosztów logistyki. Jeśli kompost nie zostanie dokładnie wymieszany, nie da się uzyskać jego jednorodności i równomiernego rozmieszczenia na polu – ze względu na niejednorodność materiału pozostają nierozłożone resztki roślinne. Wszystko to ma bezpośredni wpływ na zwiększenie różnorodności pól pod względem plonów.

Czy szczepienie kompostu jest konieczne?

Warunki i jakość przetwarzania kompostu można znacznie poprawić poprzez zaszczepienie lub kolonizację odpadów organicznych naturalnymi mikroorganizmami. Opracowało i zbadało biologiczną   „ Kompobact ”, która udowodniła, że ​​przyspiesza kompostowanie i poprawia jej wartość odżywczą.

Powered By OpenCart Mariusz Kaczor © 2023