Leki biologiczne, destruktory i kompost

heading_title

Leki biologiczne, destruktory i kompost: doświadczenia gigantów agro

Kliknij, aby odsłuchać artykuł w 12 minut:

Trzy lata temu w UE przyjęto Europejski Zielony Ład , zakrojoną na szeroką skalę spółkę zajmującą się ekologicznym rolnictwem. Polega ona na ograniczeniu stosowania pestycydów i antybiotyków w produkcji rolnej o 50% do 2030 roku oraz przekształceniu aż 25% gruntów rolnych na rolnictwo ekologiczne.

Jak to się ma do Ukrainy? Po inwazji na pełną skalę nikt nie wątpi, że Ukraina będzie członkiem UE. Jest to tylko kwestia czasu. Jednak, jak zauważył Minister Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy Mykoła Solskij, około 40% dokumentów, które Ukraina musi doprowadzić do zgodności z prawodawstwem UE, dotyczy rolnictwa i produktów. To najważniejsza część negocjacji.

W związku z tym po akcesji ukraiński sektor rolniczy będzie musiał zainwestować znaczne środki, aby produkcja spełniała standardy i przepisy UE. Szczególnie te związane z ilością emisji gazów cieplarnianych, jakością i ilością stosowanych pestycydów oraz oczyszczaniem ścieków.

We współpracy zbadaliśmy, jak gospodarstwa rolne już działają w kierunku zachowania żyzności gleby, redukcji ładunku pestycydów i rolnictwa ekologicznego. Swoimi doświadczeniami dzielą się „Astarta-Kyiv”, „Kernel”, „TAS Agro” i „Agrarian System Technologies” (AST).

Nie bój się resztek pożniwnych!

Bank ziemi „AST” położony jest w regionach północnych i zachodnich, gdzie gleby są dość zróżnicowane. Jeśli na północy Ukrainy firma zmuszona jest pracować, także na glebach piaszczystych i gliniastych, to na przykład na zachodzie - na glebach węglanowych. Dlatego do każdego pola trzeba mieć własne podejście. W celu opracowania kompetentnego systemu żywienia dla konkretnego pola, regularnie przeprowadza się tu badania agrochemiczne gleby, a na glebach ubogich w próchnicę zwykle pozostawia się resztki pożniwne.

„Na północy obwodu żytomierskiego mamy ubogie gleby piaszczyste, więc nie ma innego wyjścia – musimy akumulować materię organiczną w glebie. Jak to działa? Resztki kukurydzy zostawiamy na polu, a na innych polach z odrobiną próchnicy, my robimy to samo, bo przy tak wysokich temperaturach wszystko zaczyna się palić. W ten sposób zmniejszamy także obciążenie temperaturowe gleby” – twierdzi firma.

Osłaniając glebę przed słońcem, pozostałości pożniwne po pierwsze chronią wierzchnią warstwę gleby przed wietrzeniem, a po drugie zmniejszają utratę wilgoci na skutek parowania o około 30-40%. Poza tym pozostałości roślin ograniczają rozprzestrzenianie się erozji. Ponadto pozostałości roślinne są źródłem materii organicznej, w szczególności potasu, który jest ważnym źródłem pożywienia.

Пожнивні рештки
Pozostałości pożniwne

W „Astartie” istnieje cały kierunek przywracania i utrzymywania żyzności gleby. Tam również resztek pożniwnych nie wyrzuca się, lecz pozostawia na polu. Aktywnie wykorzystuje się produkty do ich niszczenia oraz środki biologiczne do mobilizacji składników odżywczych z gleby.

Jeśli chodzi o biologiczne destruktory ścierniska, udowodniono, że zapewniają one lepszy rozkład resztek pożniwnych, wpływają na zwiększenie w nich zawartości próchnicy. Niektóre z nich pozwalają nawet zaoszczędzić 40% nawozów przy przetwarzaniu resztek pożniwnych. Osiąga się to dzięki biologicznym składnikom aktywnym, które zawierają szeroką gamę grzybów i bakterii w wysokim stężeniu.


Pracuj z lekami biologicznymi

W celu ograniczenia zużycia środków chemicznych gospodarstwa rolne wprowadzają do swojej pracy pewne elementy biotechnologii. Jednak największe preferencje mają środki biologiczne gleby.

Jak już wspomnieliśmy powyżej, do humifikacji resztek pożniwnych, wypierania patogenów z gleby, a także do kompensacji tych mikroorganizmów, których nie ma już w glebie z powodu krótkiego płodozmianu, mobilizacji fosforu itp.

 

Mobilizatory fosforu i potasu pozwalają roślinom lepiej przyswajać nawozy, co stanowi obecnie znaczną część wydatków przedsiębiorstw. Stosowanie nawozów startowych w połączeniu z mobilizatorami fosforu i potasu pozwala zaoszczędzić lub pozyskać jako nadwyżkę dla rośliny nawozy w przystępnej formie aż do 30%.

Z kolei kierownik działu badawczego „Kernel” Arkadiy Lungul twierdzi, że zarówno produkty biologiczne, jak i chemiczne należy stosować kompleksowo, uzupełniając się nawzajem.

Arkadij powiedział też: „Środki biologiczne są ważnym elementem mapy technologicznej. Destruktory, nawozy mineralne, mobilizatory fosforu i potasu należy stosować kompleksowo. We wszystkim należy zachować umiar. W takich warunkach możemy dojść do spadku udziału nawozy w technologii, która jest teraz bardzo aktualna. Przykładowo przez 10 lat stosowaliśmy nawozy stale, ale zużywaliśmy tylko 20-30% fosforu. W latach takich jak ostatni czy ten możemy zmniejszyć ilość na skutek biologicznego oczyszczania .”

Kernel stosuje produkty biologiczne od ponad 10 lat. Według Arkadego Lungula, pracując z tymi produktami, firma zapomniała, czym jest fusarium kłosów i mączniak prawdziwy kukurydzy, biorąc pod uwagę fakt, że w wielu regionach jest to monokultura. Obecnie prowadzone są eksperymenty nad efektywnością stosowania biofungicydów i bioinsektycydów.

Dodał też: „W 2018 roku weszliśmy na masę preparatów biologicznych. Wtedy ich zużycie w gospodarstwie wzrosło o 27%. Jeszcze w zeszłym roku, ze względu na wojnę, zużycie leków biologicznych kształtowało się na poziomie 16%. Teraz ten kierunek prężnie rozwija się w naszym kraju. Do zbiorów w roku 2024 zastosowaliśmy już środki biologiczne na powierzchni 412 000 ha. W przyszłym roku planujemy poszerzyć zastosowanie produktów biologicznych, w szczególności środka owadobójczego przeciwko diabrotykom.

TAS Agro używa środków biologicznych od około pięciu lat. Wykorzystuje się je na polach obwodu winnickiego i czernihowskiego.

„Stosujemy produkty biologiczne, w szczególności modyfikatory i destruktory, a także bakterie mobilizujące fosfor. Widzimy poprawę aktywności mikroflory glebowej, co przekłada się zarówno na wzrost produktywności, jak i strukturę gleby” – firma wyjaśnia.

W ciągu ostatnich pięciu lat (w mniejszym lub większym stopniu w zależności od roku) na polach „Astarty” stosowano także produkty biologiczne. Reprezentują je głównie destruktor ścierniska Ecostern, modyfikatory do roślin strączkowych Bioinoculant-BTU i Rizoline , a także biofungicydy Mycofriend i Fitocid oraz bioinsektycydy Actoverm Formula i Metawhite .

„Skuteczność tych ostatnich, podobnie jak modyfikatorów, jest oczywista i niezaprzeczalna”.

Roman Pawłyk, główny agronom „Astarty-Kijów” , twierdzi, że już drugi rok AST stosuje nawozy biologiczne, antystresowe i biologiczne środki grzybobójcze, w szczególności Sclerocid . W ubiegłym roku 20% upraw soi zostało dotkniętych chorobami – środki biologiczne bardzo pomogły w wyleczeniu roślin. Nawiasem mówiąc, można go również stosować do obróbki gleby i resztek pożniwnych.

Gleba potrzebuje materii organicznej

„Astartie” nawozy organiczne są także stosowane na polach i ćwiczą wytwarzanie z nich kompostu. Według głównego agronoma Romana Pavlyka rocznie zużywa się około 270 000 ton świeżych nawozów organicznych.

W sezonie 2022 spółka uruchomiła program kompostowania nawozów organicznych w jednym przedsiębiorstwie rolniczym, w wyniku czego część ubiegłorocznych nawozów organicznych została już zastosowana w postaci kompostu. W tym sezonie wszystkie spółki rolnicze holdingu pracują nad kompostowaniem, aby uzyskać nawozy organiczne, bezpieczniejsze dla gleby i skuteczniejsze dla roślin.

Dyrektor produkcji rolnej „Astarta-Kijów” Wadym Skrypnyk poinformował:

„W maju podpisaliśmy memorandum o strategicznej współpracy i partnerstwie. Będziemy pracować nad nowym inteligentnym produktem, który zmniejszy ilość odpadów przekształcając je w nawozy organiczne, poprawi jakość gleby i przyniesie pozytywne zmiany w środowisku.

Najważniejsze jest pomnożenie wiedzy naukowej obu zespołów. Zależy nam na skutecznych i przełomowych rozwiązaniach.”